Letošní kampaň ke Giving Tuesday jsme odstartovali na doposud největším společensky odpovědném networkingu

03. 10. 2018

Na 150 členů Asociace společenské odpovědnosti a příznivců Giving Tuesday dorazilo 2. 10. na akci s názvem Nové technologie a inovace v dárcovství.

Akce se konala v proskleném prostoru Respiria Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT v Praze, a to ve spolupráci s Nadací Vodafone, která byla partnerem akce. Jak mohou nové technologie a inovace pomoci v dárcovství? Otázka, kterou hned v úvodu položila hostům ředitelka a zakladatelka Asociace společenské odpovědnosti Lucie Mádlová. Se svou keynote speech vystoupil první ze zahraničních hostů – zakladatel největšího celosvětového svátku dárcovství Giving Tuesday, Henry Timms. Zaměřil se hlavně na sociální sítě jako na jedno ze stěžejních prostředí pro efektivní šíření pomoci a dobrovolnictví: „Nápad není nic, pokud se nehýbe. Myšlenky šíří lidé, a právě díky jejich aktivitě a sdílení se dávají do pohybu a mohou něco změnit.“Následovala panelová diskuse o budoucnosti dárcovství, kterou moderovala ambasadorka Giving Tuesday v Česku, spisovatelka a zakladatelka Nadačního fondu Be Charity Bára Nesvadbová. O vlastních zkušenostech s motivováním zaměstnanců do dobrovolnictví nebo o osobních cestách k různým formám dárcovství debatovali investorka a majitelka Albatros Media Silke Horáková, prezident Zátiší Group Sanjiv Suri a podnikatel a filantrop Jan Školník.

Představením kampaně Giving Tuesday pro letošní rok uzavřela první část dne moderátorka konference Lucie Mádlová. „Moc nás těší, že se v Česku do oslav Giving Tuesday zapojuje stále více firem, institucí i jednotlivců – znamená to totiž, že si uvědomují svojí společenskou odpovědnost, a to nás naplňuje velkou nadějí do budoucna.“V odpolední části pokračoval prezentací projektů Instant Network a Škola v kufru druhý zahraniční host dne – Oisin Walton z globální Nadace Vodafone. Ukázal mimo jiné, jak dokáže několik trénovaných dobrovolníků rychle pomoci například v místech postižených přírodními katastrofami, kdy vytvoří chybějící mobilní pokrytí. „S obnovenou sítí dokážeme pomoci zdravotníkům a záchranářům s lepší prací v terénu. Zároveň můžeme propojit rodiny, kamarády i známé, aby o sobě dali zprávu, že jsou v pořádku.“O projektu Škola v kufru řekli více zástupci Nadace Vodafone na svém odpoledním workshopu. Účastníkům dali vyzkoušet tablety, ve kterých jsou mimo jiné aplikace pro žáky – právě s tímto kufrem můžou dětem poskytnout v krizových oblastech dostačující vzdělání. Další zájemci se přesunuli na workshop Hestia, který se zaměřil na praktické trendy ve firemním dobrovolnictví. Po skupinkách se pracovalo na možnostech efektivního a účinného programu pro různě zaměřené společnosti. Mluvilo se taky o příležitostech a limitech expertního dobrovolnictví. Třetí skupina zamířila z konference na workshop Asociace společenské odpovědnosti a Darujme.cz. Ten se zaměřil na data o dárcích, včetně praktických tipů a nápadů, jak lze tyto informace využít v kampani Giving Tuesday. Následovala skupinová práce, ve které dostali všichni prostor ke sdílení vlastních zkušeností s jednotlivými dárci.Po celou dobu dopolední části konference bylo pro přítomné připraveno vynikající občerstvení od partnera akce Zátiší catering. Všichni řečníci si na památku odnesli malované talířky od Butterflies and Hurricanes s motivem „Giving Back is the New Black“. Autorkou fotografií je Petra Jansová, celou fotogalerii si můžete prohlédnout ZDE.

O Giving Tuesday

Giving Tuesday se po celém světě slaví již od roku 2012. Do Česka přišel v roce 2016 pod hlavičkou Asociace společenské odpovědnosti. Během chvíle se stal globálním dárcovským hnutím, které je poháněno jednotlivci, rodinami, neziskovými organizacemi, firmami a komunitami po celém světě. Giving Tuesday přichází jako protipól k nákupnímu šílenství na Black Friday. Miliony lidí se na Giving Tuesday spojí, aby nejen v tento den podpořili aktivity, kterým věří, a společenství, ve kterých žijí.

Pojďte společně s námi v úterý po černém pátku na oplátku všichni udělat něco dobrého. Tvořit pomocí dobra lepší svět. Letošní oslavy spadají na 27. 11. 2018. Více informací na webových stránkách www.giving-tuesday.cz.Partnery letošního ročníku Giving Tuesday jsou Albatros Media, LaceUp a Velvyslanectví USA v České republice. Od včerejšího dne je možné na webových stránkách registrovat dárcovské výzvy na odkaze www.giving-tuesday.cz/registrace.
Sdílejte na: