Sbírka potravin: zaměstnanci se opět zapojili do firemních potravinových sbírek

17. 12. 2019

V podzimním kole celorepublikové Sbírky potravin se v jednotlivých kamenných obchodech podařilo vybrat rekordních 330 tun potravin a 52 tun drogistického zboží. Zapojily se i firmy, neziskové organizace a další instituce.

Firemní sbírky potravin odstartovaly v sobotu 23. listopadu 2019 a končily v úterý 3. prosince 2019 u příležitosti světového svátku dárcovství a dobrých skutků na Giving Tuesday. Firmy zapojily zaměstnance, vyzvaly je, aby v tomto období nosili trvanlivé potraviny a drogerii do kancelářískladů či na pobočky. Potravinové banky ze všech částí republiky pak sesbírané potraviny vyzvedly a doručily potřebným.

„Podzimní kolo Sbírky potravin bylo navíc napojené na Giving Tuesday, světový den dárcovství, který letos připadl na 3. prosince. Do sbírky se tak v rámci Giving Tuesday přidaly skrze firemní potravinové sbírky zaměstnanci řady organizací, kteří shromažďovali trvanlivé potraviny a drogerii ve svých kancelářích, skladech či pobočkách. Na Giving Tuesday pak potravinové banky sesbírané potraviny vyzvednly a doručily potřebným,“ zdůraznila Lucie Mádlová, zakladatelka a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti.

 

V Ipsos se celkem vybralo 440 kg, zapojilo se 23 jednotlivců a 7 týmů


Mnoho firem, neziskovek i dalších institucí se v rámci Giving Tuesday zapojovaly do Sbírky potravin a vybíraly potraviny a drogerii pro Českou federaci potravinových bank:

  • Eyelevel

  • Unilever

  • Ipsos

  • Performia

  • Jan Becher – Karlovarská Becherovka

  • AIESEC

  • Kongresové centrum Praha

  • Ministerstvo zahraničních věcí ČR

  • Gymnázium Karla Sladkovského, Praha 3


 

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček se také zapojil do Sbírky potravin


„Za sedm let, kdy se potravinové sbírky konají, byla tato letošní podzimní nejrozsáhlejší. Do akce se zapojil největší počet obchodů a dobrovolníků, díky čemuž měl každý možnost darovat potraviny v bezprostřední blízkosti svého bydliště. Interní sbírky se navíc konaly v mnoha firmách a dalších institucích. Kdo nestihl darovat v sobotu, měl ještě možnost v on-line obchodech,“ uvedla Veronika Láchová, ředitelka České federace potravinových bank, a dodala: „Děkujeme všem dárcům, kterým není lhostejný osud lidí ohrožených chudobou nebo sociálním vyloučením. Poslední průzkum ukazuje, že Sbírku potravin zná 84 % obyvatel České republiky. Navíc narůstá objem prostředků, za něž jsou dárci ochotni nakoupit a darovat potraviny i drogerii.“

 

Sbírka potravin a drogistického zboží ve společnosti Performia


V rámci online Sbírky potravin společnost Tesco na itesco.cz vybrala 2 550 kg potravin a drogistického zboží a celkem 1 051 200 Kč, a to díky speciálně připraveným tzv. Balíčkům pomoci (více v reportáži ZDE). Rohlík vybral neuvěřitelných 9 673 kg a 1 235 800 Kč, na Rohlíku si lidé mohli vybrat z šesti balíčků, kterými se zajistí to nejpotřebnější pro důstojný život (více na www.rohlik.cz/tema/potravinova-sbirka).

Cesta darovaných potravin je krátká. Darující pomáhá přímo ve svém regionu. Vybrané potraviny a drogerie putovaly prostřednictvím regionálních potravinových bank přímo do odběratelských neziskových organizací, které pomáhají například opuštěným seniorům, matkám samoživitelkám, rodinám v krizi, lidem bez domova či lidem s psychickým a tělesným postižením.

 

Sbírky potravin, starého oblečení a mobilů ve společnosti Unilever


Sbírka potravin je organizována ve všech krajích potravinovými bankami a Českou federací potravinových bank ve spolupráci se Svazem obchodu a cestovního ruchu a Asociací společenské odpovědnosti, se sociálními partnery Charita Česká republika, Armáda spásy, NADĚJE a Slezská diakonie a obchodními řetězci AlbertBilladm drogerie marktGlobusKauflandLidlMAKROPenny MarketROSSMANNTesco a Rohlik.cz. Hlavním logistickým partnerem je Raben Logistics Czech.

Sbírka potravin je realizována pod záštitou ministra zemědělství Miroslava Tomana a Evropskou federací potravinových bank. Více informací o Sbírce potravin naleznete na www.sbirkapotravin.cz.
Sdílejte na: